Árpádföld, Cinkota, Mátyásföld, Rákosszentmihály, Sashalom

Eladó lakások Budapest 16. kerület

16. kerületi hírek

16. kerület története

  XVI. KERÜLET TÖRTÉNETE RÖVIDEN:  

Budapest XVI. kerülete a Duna bal partján, a pesti oldal keleti részén fekvő kerületek egyike.
Városrészek: Árpádföld, Cinkota, Mátyásföld, Rákosszentmihály és Sashalom.
Irányítószámok: 1161–1165- ig;   Teljes népesség: 72 904 fő (2015. jan. 1.);   Népsűrűség: 2074 fő/km²;   Területe: 33,52 km²

Számos más főváros környéki település mellett Cinkota, Mátyásföld, Rákosszentmihály és Sashalom nagyközségeket, továbbá Csömörtől Szabadságtelepet 1950. január 1-jével csatolták Budapesthez, s ezek egyesítésével hozták létre a kerületet.

A régészeti leletek tanúsága szerint a korai kőkorszaktól élnek emberek ezen, a Szilas-patak két partján, a Pesti-síkság és a Gödöllői-dombság találkozásánál található területen. Az időszámítás utáni két évszázadban a szarmaták, a honfoglalás előtt pedig az avarok éltek itt. A magyarok a XI. század második felében települtek meg a vidéken. Cinkota, a mai Mátyásföld és Sashalom területe már több mint 950 éve létezik településként, míg Rákosszentmihályon és Árpádföldön a tatárjárás előtt - és nem bizonyítottan utána is - csupán kisebb falvak voltak

A kerület részeinek 1950 előtti története

1950. január 1-jével a négy nagyközséget, mint a Főváros XVI. kerületét, Budapesthez csatolta az 1949. évi XXVI. törvény. Ekkortól a Mátyásföldön található Ikarus, majd 1956-tól a szovjet hadsereg „Déli Hadseregcsoport” Főparancsnokságának helyet adó terület (ma: az '56-os szabadságharcosok lakóparkja, az egykori parancsnoksági épületben pedig a Budapesti Gazdasági Főiskola Külkereskedelmi Kara található itt) kapott központi szerepet, így a közműveket a Kerepesi út két oldalán lévő utcákban megépítették, s ezért e részek fejlődtek elsősorban. A Jókai utca és Kerepesi út találkozásánál indult meg a kerületi centrum kiépítése (rendőrségi székház, szakrendelő, kerületi pártközpont, posta, patika, stb.). Ugyanakkor Cinkota és Rákosszentmihály fejlődése egészen az 1980-as évekig stagnált. A kerület egészét tekintve - a központi fejlesztések hatására - az 1950-es években a lakosság száma szinte megduplázódott, alapterülete a másfélszeresére nőtt.

1990-től, az addig központi szerepet betöltő volt szovjet laktanya területe, a csapatok távozása (1991) után, jelentős változáson ment keresztül. Itt kapott helyet a Corvin Művelődési Ház és Erzsébetligeti Színház (a hajdani színházépület és a mellette lévő romos állapotú egykori szovjet katonai étterem egybeépítésével), a volt II. Rákóczi Ferenc katonai középiskola (1953–1956 között, majd a Déli Hadseregcsoport, azaz a szovjet csapatok főhadiszállása) épületében a Budapesti Gazdasági Egyetem Külkereskedelmi Főiskolai Kara, az 1956-os Alapítvány épülete (idős 56-osok) és az évek során felépített lakóépületek, a leromlott állapotú teniszklub (MLTC - Mátyásföld híres volt a teniszről, az Ikarusnak több szakosztálya is kiemelkedő eredményeket tudott felmutatni) és környezete is megújultak. 2004-ben az önkormányzat tervpályázatot írt ki egy uszodaépítés megvalósításához, melynek nyertese, Koczor György, Ybl Miklós-díjas építész elkészíthette az építési engedélytervet. Ez alapján készült el 2008-ig az új uszodaépület az egykori romos fürdő helyén, mely átadását követően fél évvel a kerület Rákosszentmihály városrészén is megépült egy újabb uszoda.

A kerületben 2008 óta működik a Kertvárosi Ifjúsági Önkormányzat, két éves ciklusokkal, iskolai szintű választással. A megválasztott képviselők minden alkalommal alapos módszertani képzésben részesülnek, melynek tematikája a Szociális és Munkaügyi Minisztérium Mintaprojektjei között szerepel, s melynek vezetője, Korom Pál 2008-ban elnyerte a minisztérium Ifjúságért Díj-át. A kerületi ifjúsági önkormányzat Kovács Péter polgármester kezdeményezésére alakult részben azért, hogy a fiatalok közvetlenül is megismerkedjenek a választásokkal, másrészt azért, hogy a megválasztott képviselők részt vegyenek a fiatalokkal kapcsolatos önkormányzati döntésekben. Így a 2012-ben megválasztottak feladata többek között, az Erzsébet-ligetben lévő, évtizedek óta nem használt, egykori Tiszti Kaszinó felújítása, melynek egy részében valószínűleg Ifjúsági Központ működhet.



vissza